Cover Image

Właściwości farb ogniochronnych

Czerwiec 21, 2022

Farby ogniochronne są produktami służącymi do ochrony konstrukcji budynków przed ogniem. Można nimi zabezpieczać elementy stalowe, drewniane i betonowe. Stosowane są najczęściej w budynkach, które mieszczą duże ilości osób np. w biurach, galeriach handlowych, kinach czy halach. Farbą pokrywa się stalowe elementy konstrukcyjne oraz krokwie, belki i płyty ścienne.

Jak działają farby ogniochronne?

Farby ogniochronne to jeden z rodzajów farb przemysłowych. Farba tego typu opóźnia zajęcie przez ogień pomalowanego nią elementu. Dzieje się to przez jej właściwość zamieniania się w pianę o zwartej strukturze, w temperaturze pomiędzy 200 a 250°C. Piana ta pełni funkcję warstwy izolacyjnej. Dzięki niej opóźniony zostaje wzrost temperatury pomalowanego elementu, co sprawia, że jego właściwości nośne są dłużej zachowane. W przypadku stali farby te opóźniają nagrzewanie jej przez ogień, a w przypadku drewna opóźniają zapłon lub spowalniają spalanie.

Kupując farbę, należy sprawdzić do pokrywania jakiego rodzaju powierzchni jest przeznaczona. Farby ogniochronne do metalu mogą nie nadawać się do innego rodzaju materiałów. Należy zwrócić uwagę także na to, czy farba nadaje się do stosowania we wnętrzach, czy na zewnątrz budynków.

W jaki sposób należy nakładać farby ogniochronne?

Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio przygotować podłoże. Jest to ważne, aby farba dobrze do niego przylegała. Powierzchnia malowanego elementu musi być czysta, sucha oraz odtłuszczona. Farbę można nakładać dowolną techniką — wałkiem, pędzlem lub natryskowo. Metoda natryskowa jest najszybszym sposobem na pokrycie powierzchni farbą. Grubość warstwy farby dobiera się do wymagań klasy odporności na ogień konstrukcji budynku. Elementy konstrukcyjne pomalowane farbą ogniochronną można dodatkowo pomalować farbą nadającą im pożądany kolor, jednak należy dobrać takie rodzaje produktów, które można łączyć z farbami ogniochronnymi.

Niektóre farby ogniochronne sprzedawane są w zestawach składających się z farby podkładowej, farby pęczniejącej i farby nawierzchniowej. Przed użyciem farby należy wymieszać.