Cover Image

Rodzaje farb przemysłowych

Czerwiec 24, 2022

Głównym celem wykorzystania farb przemysłowych jest konserwacja malowanej powierzchni. Farby te chronią przed negatywnymi skutkami działania czynników takich jak woda, ogień, kwasy czy powietrze. W odróżnieniu od farb stosowanych we wnętrzach ich rola dekoracyjna jest drugoplanowa. Wykorzystywane są najczęściej w przemyśle różnego rodzaju.

Farby przemysłowe do metalu

Farby przemysłowe wykorzystywane do malowania powierzchni metalowych, chronią je przed korozją, działaniem słońca oraz wahaniami temperatury. Elementy metalowe są powszechnie używane w przemyśle i budownictwie. Rdzewienie obiektów takich jak mosty czy barierki jest bardzo niebezpieczne, ponieważ rdza bardzo osłabia metal.
Przeznaczone do metalu są farby:

  • ftalowe
  • asfaltowe
  • epoksydowe
  • chlorokauczukowe
  • poliuretanowe
  • poliwinylowe

Każda z tych farb cechuje się innymi parametrami. Przykładowo farby ftalowe wykorzystuje się do malowania stali i żeliwa. Nie są jednak najlepszym wyborem do miejsc narażonych na częstą wilgoć oraz rozpuszczalniki. Farby asfaltowe chronią przed rdzą i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Z kolei farby poliwinylowe chronią przed kwasami, zasadami i rozpuszczalnikami. Dodatkowo są elastyczne, więc nadają się do miejsc narażonych na zmiany temperatur.

Jakie farby nadają się do malowania innych powierzchni?

Farbami przemysłowymi maluje się nie tylko metal, ale również posadzki, beton i drewno. Niektóre farby nadają się do malowania różnych powierzchni. Np. farbą epoksydową poza metalem można malować również mury. Dobrze chroni przed działaniem rozpuszczalników oraz wysokich temperatur. Farbą przemysłową chlorokauczukową można malować metal oraz drewno. Z kolei farby poliuretanowe występują w wersjach do metalu, drewna lub betonu. Chronią przed czynnikami, takimi jak uszkodzenia mechaniczne, oleje i rozpuszczalniki.

Do betonu używa się tych samych farb, jakie wykorzystuje się do ochrony metalu. Najlepszym wyborem są farby poliwinylowe i chlorokauczukowe. Chronią beton przed działaniem obciążeń oraz kontaktem z różnymi substancjami.

Do malowania drewna przeznaczona jest farba alkidowa. Rozcieńcza się ją benzyną lakową.