Cover Image

Podstawowe właściwości farb akrylowych

Listopad 30, 2021

Farby akrylowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów farb. Ich paleta barwna jest bardzo szeroka, dzięki czemu łatwo jest dobrać odpowiedni kolor do wnętrza urządzonego w dowolnym stylu. Najbardziej znane są z tego, że można nimi malować ściany, ale dają możliwość pokrywania różnych rodzajów powierzchni. Są doceniane ze względu na bardzo dużą ilość zalet.

Jakie cechy ma farba akrylowa?

Farby akrylowe charakteryzują się krótkim czasem schnięcia. Wysychają poprzez odparowanie rozpuszczalników. Farby w razie potrzeby można rozcieńczyć wodą. Dzięki temu, że ich rozpuszczalnikiem jest woda, nie mają drażniącego zapachu i są bezpieczne dla domowników. Po pomalowaniu pomieszczenia nie ma konieczności bardzo długiego wietrzenia. Kolejną zaletą farb jest ich niewielka szkodliwość dla środowiska naturalnego. 
Kolor farby akrylowej jest odporny na czynniki atmosferyczne. Intensywne barwy nie blakną pod wpływem promieniowania UV, z kolei biele nie żółkną. Dzięki temu barwa uzyskana przy pomocy farby akrylowej pozostaje trwała przez wiele lat. Powierzchnia pomalowana farbą jest bardzo jednolita, połyskująca i wytrzymała nawet pod wpływem intensywnego użytkowania.

Rodzaje farb akrylowych

Farbami akrylowymi można malować różne powierzchnie. Poza tymi przeznaczonymi do malowania ścian dostępne są również farby do drewna, metalu, czy farby w sprayu do malowania detali. Farby mają różne odcienie, możliwe jest również uzyskanie dowolnych kolorów w mieszalni farb. Zwykle, aby uzyskać pożądany efekt, należy nanieść minimum 2 warstwy farby, ponieważ jedna warstwa może nie pokryć odpowiednio powierzchni. Farbą do drewna można malować meble, drzwi, czy ramy obrazów. Ten rodzaj farby akrylowej cechuje się dobrym kryciem oraz przyczepnością.
Farbami do metalu można malować metale pozbawione żelaza, takie jak cynk, aluminium, mosiądz, miedź, brąz oraz cynę. W przypadku żeliwa i stali konieczne jest zabezpieczenie ich przed wystąpieniem korozji. Do tego konieczne jest pomalowanie powierzchni farbą do metalu przed użyciem farby akrylowej.