Cover Image

Lateksowe czy akrylowe - jakie farby wybrać do malowania wnętrz?

Marzec 16, 2022

Farby lateksowe i akrylowe mają sporo cech wspólnych. Oba rodzaje farb są rozcieńczane przy użyciu wody. Dzięki temu nie mają drażniącego zapachu, a także są mało szkodliwe dla środowiska. Zarówno farbą akrylową, jak i lateksową można malować ściany pokryte tynkiem, płytami kartonowo-gipsowymi, cegłami czy tapetą. Wybór rodzaju farby zależy głównie od tego, w jakim wnętrzu chce się ją zastosować.

Jakie są cechy farby akrylowej?

Farby akrylowe zostawiają lekki połysk na malowanych powierzchniach. Są wyborem bardziej atrakcyjnym cenowo od farb lateksowych. Nadają się idealnie do pomieszczeń, w których ściany nie są narażone na szkodliwe czynniki. Nie są bardzo odporne na szorowanie, przez co nie nadają się do miejsc, które łatwo mogą zostać zabrudzone. Ten rodzaj farby nie powinien być używany również w pomieszczeniach, w których jest duża wilgotność, ze względu na to, że nie pozwala oddychać ścianom. Z tego powodu sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia. Farba akrylowa jest również dobrym wyborem do malowania sufitów we wszystkich pomieszczeniach, w których jest sucho. Jednak przez mniejszą zawartość żywic niż w farbie lateksowej, zwykle jest rzadsza, przez co może częściej kapać.

Farby akrylowe schną nieco dłużej niż lateksowe, jednak nie jest to duża różnica.

Czym charakteryzuje się farba lateksowa?

Nazwa farby lateksowej wzięła się stąd, że pierwsze rodzaje tych farb miały w składzie mleczko z drzewa kauczukowego, czyli lateks. Farby dostępne obecnie w hurtowni farb zamiast lateksu mają w składzie żywice, tak samo, jak farby akrylowe. Farby lateksowe różnią się od akrylowych tym, że ilość żywic jest znacznie większa. Sprawia to, że farby lateksowe są bardziej odporne na szorowanie, zadrapania oraz wilgoć. Dzięki temu nadają się do łazienek i kuchni. Farba lateksowa jest również lepszym wyborem do pokoju dziecięcego, na korytarz czy do jadalni. Farba lateksowa jest bardziej kryjąca niż farba akrylowa, dzięki czemu jest bardziej wydajna. Farby lateksowe są dobrym wyborem do słonecznych pomieszczeń, dzięki temu, że są odporne na promienie UV.