Cover Image

Jakie farby zaleca się do malowania łazienek?

Listopad 29, 2021

Pomalowanie ścian w łazience farbą ma wiele zalet. Rozwiązanie to jest niedrogie, a dodatkowo daje możliwość łatwej zmiany koloru ścian w przyszłości. Barwą farby można ciekawie nawiązać do koloru płytek wykorzystanych w miejscach łazienki narażonych na bezpośrednie działanie wody. Odpowiednio dobrane farby doskonale spełniają swoje zadanie w specyficznych warunkach, jakie panują w łazience.

Parametry idealnej farby do łazienki

Farby stosowane w łazienkach muszą być odporne na działanie pary, nagłe zmiany temperatury oraz ryzyko zachlapania. Farba do łazienki powinna być również odporna na ścieranie. Jest to ważne ze względu na to, że jeśli ściana zostanie zachlapana, powinna być możliwość łatwego wytarcia jej bez ryzyka, że czyszczona powierzchnia zmieni kolor. Dobrze, jeśli farba jest hydrofobowa. Taka farba wykazuje odporność na wodę, dzięki czemu łatwo oczyścić ją na mokro z zabrudzeń. Dobrym wyborem do łazienki są farby, które mają działanie biobójcze. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów na ścianach. Poza tym warto, by farba pozwalała oddychać ścianom dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym. W naszej hurtowni farb w Poznaniu mamy szeroki wybór farb spełniających powyższe wymagania.

Jaki rodzaj farby wybrać do łazienki?

Najlepszym wyborem do łazienek są farby lateksowe i ceramiczne.
Farba lateksowa ma w składzie dużą ilość żywic, przez co tworzy trwałą i elastyczną powłokę. Ściany pomalowane farbą lateksową oddychają, dzięki czemu w łazience pomalowanej tym rodzajem farby istnieje niewielkie zagrożenie pojawieniem się grzybów. Farba lateksowa nie chłonie wilgoci. Ponadto jest odporna na szorowanie i mycie.
Równie odporna na mycie jest farba ceramiczna. Jest nawet trwalsza od farby lateksowej. Jej powierzchnia jest twarda i gładka, ma lekki połysk. Ściany pomalowane tym rodzajem farby nie przyciągają kurzu. Dzięki temu jest doskonałym wyborem dla alergików. Farba ta sprawia również, że woda nie wnika w strukturę ściany, dzięki czemu ściana jest chroniona przed wilgocią.