Cover Image

Jakie farby nadają się do malowania drewna?

Luty 28, 2022

Aby ochronić drewno przed czynnikami takimi jak słońce, woda, czy zaplamienie, należy pokryć je warstwą farby. Wybór farb jest ogromny, co może utrudnić zakup odpowiedniej. Wybierając farbę, należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak miejsce, w którym można ją stosować, sposób nakładania farby i poziom jej połysku.

Farby do drewna idealne do stosowania we wnętrzach

Farby do drewna, które są dobre do malowania mebli i innych elementów wewnątrz domu to farby kredowe i akrylowe.

Farba kredowa składa się z kredy i wody. Daje matowe lub półmatowe wykończenie. Faktura pomalowanego nią drewna jest lekko szorstka. Farbę kredową należy nakładać wałkiem. Jest dobrym wyborem, jeśli chce się wykonywać ozdobne przecierki. Występują różne rodzaje farby kredowej: kazeinowa, akrylowa, winylowa, mineralna i olejowa.

Farba akrylowa z kolei zrobiona jest na bazie żywic. Ten rodzaj farby cechuje się łagodnym zapachem. Poza tym szybko wysycha i jest bezpieczna dla dzieci. Farby akrylowe mogą mieć wykończenie matowe, półmatowe i satynowe. Im bardziej matowy efekt daje farba do drewna, tym więcej nierówności można ukryć. Satynowa farba z kolei podkreśla słoje drewna i jest bardziej wytrzymała od matowej i półmatowej.

Rodzaje wytrzymałych farb

Farby, które dobrze chronią drewno, to farba olejna, alkidowa, poliuretanowa i ognioochronna.

Farba olejna składa się z oleju lnianego, makowego lub orzechowego. Ma intensywny zapach, za to dobrze kryje powierzchnię. Jest odporna na wilgoć i promienie UV.

Farba alkidowa zrobiona jest z żywicy alkidowej i oleju. Dobrze trzyma się podłoża, jest bardzo trwała. Ma bardzo intensywny zapach i wysycha przez dość długi czas. Chroni powierzchnię przed działaniem tarcia.

Farba poliuretanowa składa się z utwardzacza i żywic. Dzięki nim chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz środkami chemicznymi.

Specjalnym rodzajem farb, są farby ognioochronne. Najczęściej zabezpiecza się nimi elementy konstrukcyjne budynku, takie jak krokwie czy słupy. Działają poprzez pęcznienie na pomalowanej nimi powierzchni, dzięki czemu izolują drewno i pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru.