Cover Image

Jakie farby chronią metal przed korozją?

Czerwiec 23, 2022

Metal to jeden z najbardziej wytrzymałych, trwałych i odpornych materiałów, ale i on ma swój słaby punkt. Jest nim rdza. Procesy korozji mogą zniszczyć strukturę elementów metalowych, doprowadzając w końcu do ich poważnego uszkodzenia. Można jednak w stosunkowo prosty sposób ochronić je przed korozją. W tym celu wystarczy użyć specjalnych farb antykorozyjnych. Czym się one wyróżniają? Jak ich używać? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w dalszej części wpisu.

Właściwości farby antykorozyjnej do metalu

Metalowe elementy mogą służyć przez bardzo długi czas zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, pod jednym warunkiem — muszą być odpowiednio zabezpieczone przed rdzą. To podstawa konserwacji wykonanych z metalu ogrodzeń, rynien, urządzeń, a także mostów, wiaduktów czy stalowych hal.

Wysoką skutecznością cechują się akrylowe farby antykorozyjne, które zapewniają ochronę powierzchni na wiele lat. Wykonana z ich zastosowaniem powłoka zabezpiecza przed rdzą i przyczyniającymi się do jej wystąpienia czynnikami, takimi jak warunki atmosferyczne (w tym przede wszystkim woda i wilgoć) czy nadmierna eksploatacja.

W jaki sposób działa farba chroniąca przed rdzą? Jest to specjalnie opracowany produkt, który po nałożeniu tworzy warstwę pozwalającą na odizolowanie powierzchni od otoczenia. W ten sposób ograniczone jest ryzyko powstawania korozji i innych zniszczeń. Akrylowe farby antykorozyjne wyróżniają się dobrym kryciem, przyczepnością i odpornością na warunki atmosferyczne. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku renowacji stali. Mogą być zastosowane nawet na powierzchniach, na których pojawiają się już ogniska rdzy.

Jak malować powierzchnie metalowe farbą antykorozyjną?

Zacząć należy od wyboru dobrej jakości farby. Chociaż na rynku jest ich wiele, to jednak nie każda spełni wysokie wymagania, szczególnie w przypadku zastosowań przemysłowych. Dlatego właśnie w ofercie naszej firmy znaleźć można wyłącznie sprawdzone produkty od renomowanych producentów, dzięki temu można mieć pewność, że preparat jest przetestowany i gwarantuje pełną ochronę. Oprócz tego nasi doradcy zawsze zapewniają pomoc w doborze farby dostosowanej do potrzeb Klientów.

Kiedy już farba jest wybrana, można przejść do malowania. W pierwszej kolejności warto dokładnie oczyścić podłoże poprzez szlifowanie powierzchni przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego (ewentualnie szczotki drucianej). Na tak przygotowany element można nakładać warstwę farby antykorozyjnej, która tworzy szczelną barierę chroniącą przed przenikaniem wody i przeciwdziała dalszemu rozwojowi rdzy.

Czas schnięcia powierzchniowego szacowany farb antykorozyjnych szacowany jest zwykle na średnio ok. 2 godziny, jednak kolejną warstwę zaleca się nakładać po upływie ok. 6 godzin (szczegółowe wytyczne zawsze należy sprawdzić w instrukcji producenta).

Kiedy warto zastosować farbę antykorozyjną?

Akrylowe farby na rdzę sprawdzą się przede wszystkim w przypadku stali, powierzchni żeliwnych i ocynkowanych, a także metali lekkich (np. miedź, aluminium, mosiądz). Preparatów przeznaczonych do ochrony antykorozyjnej metali nie da się zastąpić żadnym innym produktem, np. farbą do drewna. To całkowicie inne rodzaje farb o odmiennym składzie, właściwościach i działaniu.