Cover Image

Jak działają mieszalnie farb?

Czerwiec 21, 2022

W mieszalni farb możliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego koloru. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują farby w konkretnym odcieniu, ale nie są w stanie znaleźć go pośród gotowych farb. Może to być szczególnie trudne w przypadku farb do specjalnych zastosowań. Mieszalnia farb powstała z myślą o indywidualnych potrzebach klientów.

W jaki sposób uzyskiwane są pożądane kolory?

W mieszalni farb możliwe jest wybranie odcienia spośród setek kolorów ze wzornika lub stworzenie odcienia, którego potrzebuje klient.

W mieszalni farb używa się narzędzia o nazwie spektrofotometr. Pozwala on zidentyfikować konkretny kolor i przygotować farbę o dokładnie takim odcieniu, jakiego potrzebuje klient. Spektrofotometr wykorzystuje właściwości fizyczne światła. Narzędzie to przelicza pobrane dane na recepturę farby i daje informacje o tym, jakie barwniki trzeba wymieszać, aby uzyskać żądany kolor.

Poza spektrofotometrem do mieszania farb używa się mieszalniki. Są to urządzenia służące do łączenia barwników z farbą bazową.

W mieszalni wykorzystuje się również maszyny dozujące, które zapewniają powtarzalność koloru.
Kolejnym ważnym elementem jest oprogramowanie. Pozwala ono przechowywać formułę kolorów, aby móc stworzyć ponownie identyczną farbę.

Dlaczego warto skorzystać z oferty mieszalni farb?

Z usług mieszalni farb warto skorzystać, gdy potrzebny jest kolor, którego nie ma wśród gotowych farb. Tego typu problem może się pojawić np. w przypadku farb odpornych na wysokie temperatury albo gdy potrzebuje się farby matowej. Specjalistyczne rodzaje farb są często dostępne tylko w podstawowej palecie kolorystycznej, przez co może się zdarzyć, że żaden odcień nie jest odpowiedni.

Z mieszalni farb warto również korzystać, jeśli zmieszało się kolor z kilku farb i potrzebuje się go więcej. Wymieszanie ręcznie identycznego koloru jest niezwykle trudnym zadaniem. Podobnie wygląda sytuacja, gdy do białej farby dodało się samemu barwnik do farb.

W mieszalni farb można również uzyskać kolor identyczny, do tego, jaki ma jakiś element wnętrza, np. wzór na tapecie.