Cover Image

Gdzie stosuje się farby antykorozyjne?

Czerwiec 22, 2022

Farby antykorozyjne pomagają ochronić przedmioty wykonane z żelaza i stali przed rdzewieniem. Dzięki temu przedłużają żywotność przedmiotów oraz dbają o ich atrakcyjny wygląd. Elementy wykonane z metalu należy malować systematycznie, aby nie dopuścić do rozwinięcia korozji. Farby przeznaczone do malowania metalu zagrożonego rdzewieniem nie mogą być wykonane na bazie wody.

W jakich miejscach stosuje się farby antykorozyjne?

Farby chroniące metal przed rdzewieniem stosuje się we wszystkich miejscach, w których występuje wilgoć. Woda doprowadza do rozpoczęcia procesu korozji. Z tego powodu farbami antykorozyjnymi koniecznie należy pomalować wszelkie przedmioty metalowe znajdujące się na dworze. Przykładem są płoty, rynny, huśtawki i drzwi zewnętrzne. Farbami antykorozyjnymi maluje się także elementy takie jak mosty, hydranty i balustrady.

Ochrona tego typu elementów przed rdzą jest kwestią bezpieczeństwa. Metal, który rdzewieje, jest znacznie bardziej podatny na uszkodzenia.

W domu konieczne jest pomalowanie elementów wykonanych z żelaza, które znajdują się w łazience i kuchni. Mogą to być różne uchwyty, wieszaki, nogi mebli czy obudowa pralki. Nie ma sensu malować farbą antykorozyjną przedmiotów, które wykonane są z metali takich jak aluminium czy metal ocynkowany, ponieważ są to metale nierdzewiejące. 

Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Aby pomalowanie metalowego przedmiotu było możliwe, trzeba go odpowiednio przygotować. Sposób przygotowania powierzchni zależy od rodzaju preparatu, który ma zostać użyty. Ważne jest oczyszczenie przedmiotu z zanieczyszczeń. W przypadkach niektórych farb najpierw niezbędne jest położenie podkładu. Przed malowaniem farbami nazywanymi gruntoemaliami nie jest to konieczne. Farby te jednocześnie zabezpieczają oraz gruntują. Można nimi malować powierzchnie, które trudno jest dokładnie wyczyścić.
W przypadku przedmiotów, które są już pokryte rdzą, warto usunąć z nich jej nadmiar. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą narzędzi mechanicznych. Gdy powierzchnia zostanie oczyszczona z rdzy, należy ją odtłuścić, a następnie umyć. Gdy metal wyschnie, można przystąpić do malowania.