test
 
Cover Image

Czym charakteryzują się farby poliuretanowe?

Sierpień 11, 2022

Farby poliuretanowe stosowane są głównie w przemyśle mechanicznym i budowlanym. Ze względu na ich toksyczność wiele farb tego rodzaju przeznaczona jest dla profesjonalistów. Najczęściej wykorzystuje się je do malowania powierzchni metalowych, stalowych i żeliwnych. Są jednak też rodzaje farb, którymi można malować powierzchnie takie jak drewno, tynk, tworzywa sztuczne czy beton.

Właściwości farb poliuretanowych

Farba poliuretanowa tworzy elastyczną i trwałą powłokę, która ma doskonałe właściwości ochronne. Chroni pomalowaną powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz korozją. Nie jest podatna na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu nawet na zewnątrz nie blaknie, ani nie staje się matowa. Jest odporna na działanie różnych środków chemicznych takich jak rozpuszczalniki czy oleje.

Wykonywana jest z mieszaniny żywicy poliestrowej, akrylowej, polieterowej oraz utwardzaczy.

Farba poliuretanowa występuje w wersji jedno i dwuskładnikowej. W przypadku farby dwuskładnikowej, przed rozpoczęciem malowania konieczne jest połączenie ze sobą dwóch komponentów. Taka farba musi zostać wykorzystana od razu po zmieszaniu składników.

Farba jednoskładnikowa jest od razu gotowa do użycia.

Farby poliuretanowe jedno i dwuskładnikowe dostępne są w naszej hurtowni farb w Poznaniu.

Do czego stosuje się farby poliuretanowe?

Ze względu na dużą odporność farby poliuretanowej na czynniki zewnętrzne, wykorzystuje się ją do ochrony elementów używanych w trudnych warunkach. Stosowana jest do zabezpieczania materiałów metalowych w fabrykach. Jest także niezastąpiona przy budowie dróg, mostów barierek czy parkingów. Zabezpiecza się nią także duże powierzchnie np. silosów, hal stalowych, kontenerów czy statków. Konserwuje się nią również maszyny rolnicze.

Aby pokrywanie powierzchni farbą było skuteczne, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia musi być oczyszczona. W przypadku niektórych farb należy nałożyć najpierw podkład. Duże powierzchnie zwykle maluje się natryskowo, niewielkie można malować wałkiem lub pędzlem.